Anasayfa > Sayı 13 > Esnemek neden bulaşı...
Esnemek neden bulaşıcıdır?
Siz esnerseniz çevrenizdekiler de sizinle birlikte esnerler. Son yapılan araştırmalar, uyuma isteğinin bu şekilde bulaşıcı olmasının, ilkel bir yaşamda kalma taktiği olduğunu gösteriyor.
Gönüllüler arasında yapılan beyin araştırmaları, esnemenin, bir grup eylemi olduğunu, bu eylemin eşzamanlı yapılmasının gereğini ortaya koydu. Benzer şekilde hayvan sürüleri beraber hareket ederler, kuşlar ise beraber uçabilirler.
Bugüne kadar, esnemenin bulaşıcılığı hep bir taklit mekanizmasıyla açıklanmıştı, ancak yeni araştırmalara göre bu eylem sırasında beynin mimik bölgeleri aktif halde değil. Bilimsel bir yayın olan NeuroImage’in son sayısında yayınlanan uluslararası bir araştırmayla ilgili, araştırmanın yöneticisi Finlandiyalı akademisyen Martin Schurmann şunları söyledi: “Bu eşzamanlılık türün devamının sağlanmasında çok önemli fakat mekanizma insanlar farkında olmadan işliyor. Aynı şekilde tüm kuşlar, ilk kuşun bir uyarı alıp havalanmasından sonra sürü halinde havalanırlar”.
Bilim insanları bu araştırmaya katılanlara esneyen insanların görüntülerinden oluşan video ve resimler gösterdiler. Denekler kendilerine bu resimlerin neden gösterildiğinden haberdar olmadılar. Bunun nedeni beynin hangi bölgesinin harekete geçtiğinin belirlenebilmesini sağlamaktı. Sonuç olarak 10 kişiden 6’sı bu esneme görüntüleri karşısında, yorgun olmadıklarında bile, esnedi. Aynı eylem deneklere üzerinde esneme yazılı bir kağıt gösterildiğinde de tekrarlandı.
Esnemenin yaşamda kalma rolüne nasıl katkıda bulunduğu henüz netlik kazanmadı. Stirling Üniversitesi’nden Dr. Jim Anderson’a göre bu durum empati isteği ile ilişkilendirilebilir: “Bu araştırmanın temelinde, beraber esnemenin kuşlarda görülen türde ilkel bir davranış olduğu düşüncesi var. Kuşlardan biri paniklerse, diğerleri de panikler. Bu otomatik bir yanıttır”. “Henüz esnemenin fiziksel nedenleri de tam olarak bilinmiyor. Bazı düşünceler var; örneğin oksijen gereksinimi, bademciklerin temizlenmesi ya da kulak basıncının düzenlenmesi bunlardan birkaçı olabilir” diyor Dr. Anderson. Yaptığı diğer bir araştırmaya göre şempanzeler de aynı şekilde beraber esnemenin kurbanı oluyorlar.
KAYNAK:
http://news.independent.co.uk/uk/this_britain/story.jsp?story=612879
Kargo Hizmeti
100 TL'ye kadar alışverişlerinizde kargo ücreti 5 TL. 100 TL ve üstü alışverişlerde için kargo ücretsiz...
Bilim ve Gelecek Kitaplığı

İskenderiyeli Hypatia İskenderiyeli Hypatia
Soner Tuna
Sepete Ekle Tümünü Göster
Eski sayılarımızı alabilirsiniz Tümünü Göster
cilt
Ciltlerimizi edinebilirsiniz 9. cilt çıktı!
Duyurular