Anasayfa > Sayı 33 > Yeni grip salgınına ...
Piyasacılıkla alt etmenin olanağı yok
Yeni grip salgınına dikkat!

İçinde bulunduğumuz dönemde yeni bir grip salgını görülmesi olasılığı oldukça yüksek. Üstelik grip virüsünün yapısındaki mutasyonlar hastalığı ölümcül kılıyor. Yakın döneme ait veriler bu tehlikeyi işaret ediyor. Piyasa mekanizmaları çerçevesinde bu virüsle başa çıkmak olanaksız. Sağlık sistemimizin dışa bağımlı hale getirilmesi, elimizi kolumuzu bağlayan bir diğer etken. Yeni Ortaçağlar yaşamamak için acilen toplumcu tedbirler gerekiyor.

Deniz Akgün
[Tüm yazıları]

1918-1919 yılları arasında dünya genelinde büyük bir grip salgını yaşandı ve bu salgın, dünya tarihinin unutulmayan trajedilerinden birisi oldu. Nereden başladığı tam olarak saptanamayan salgın sırasında en az 20 milyon kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. Salgının etkili olmasında sanayileşme süreci ile birlikte toplu halde yaşama ve çalışmanın zorunluluk haline gelmesinin yanı sıra, aynı döneme rastlayan 1. Dünya Savaşı'nın yol açtığı toplu insan hareketleri ve milyonlarca kişinin evsiz-barksız kalması gibi sosyal etkenler belirleyici olmuştur. Savaş sırasında cepheye yığılmış, üşümüş, ıslanmış, bitkin ve bu nedenlerle her türlü hastalığa karşı korunmasız hale gelmiş olan askerler ve onların birlikleri, hastalığın yayılmasında önemli bir rol oynamışlardır. Salgın, savaş bitene dek etkili olmaya devam etmiş ve savaşın bitişi ancak, çeşitli yerlerde maskelerini takarak sokağa çıkan binlerce kişi tarafından kutlanabilmiştir.
1918 salgını sırasında ABD'de tahminen 550 bin kişi canından oldu ve bu ülkede 1918 yılı için ortalama hayat süresi 12 yıl azaldı. İngiltere'de 228 bin, Almanya'da 400 bin, Fransa'da 300 bin, İtalya'da ise yaklaşık 350 bin kişi öldü. Bazı tarihçiler Afrika, Çin, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika'nın büyük bölümü için ölü sayısının asla doğru hesaplanamadığını ve bu yüzden düşük tutulduğunu göz önüne alarak, dünyadaki ölü sayısının 100 milyon civarında olduğu tahmininde bulunmuşlardır.
1918 yılında savaş koşulları içerisinde ortaya çıkan grip salgınının yıkıcı etkisi o kadar büyük olmuştur ki, kimileri 14. yüzyıl ile 17. yüzyıl arası dönemde dünyayı kasıp kavuran kara ölüm (veba) hastalığı geri mi geldi diye düşünmeye başlamıştır. Pandemi sırasında toplum genelinde yaşanan çaresizlik durumunu en iyi şekilde anlatan ise, o zamanlar Kuzey Amerika'da oldukça popüler olan şu tekerleme olsa gerekir:
"Bir küçük kuşum vardı
Enza'ydı adı
Pencereyi açtım
Ve İnfluenza (Grip) girdi içeri"

Yeni bir salgın tehlikesi hızla artıyor
Pandemi sözcüğü bir hastalığın dünya genelinde salgına yol açması anlamına geliyor. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyanın sağlıkla ilgili çalışmalar yürüten kurumları ise, içinde bulunduğumuz dönemde yeni bir grip pandemisi görülmesi olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtmektedirler. Yeni bir grip pandemisinin ortaya çıkabileceğine ilişkin dile getirilen kaygıların nedenlerinden biri, dünya çapındaki bu tür büyük grip salgınlarının 10 ila 40 yıllık aralarla görülmüş olmasıdır. Böylesi bir salgının en son örneğini ise 1968 yılında görülen ve Hong Kong Gribi olarak adlandırılan salgın oluşturuyor. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz zaman kesiti, tarihsel olarak grip pandemisinin yeniden görülebileceği bir döneme denk düşmektedir.
Bu öngörünün bir diğer dayanağını ise kuş gribi virüsü olarak bilinen H5N1 tip İnfluenza-A virüsünün son yıllarda dünyanın çeşitli bölgelerinde kuşlarda ve bazı memelilerde ölümcül hastalıklara neden olması oluşturuyor. Avian İnfluenza (H5N1) virüsünde yakın zamanda ortaya çıkan genetik bir aktivite izlenmektedir ve bu virüs ilk kez 1997 yılında olmak üzere tür bariyerini aşarak insanlarda ve diğer memelilerde infeksiyon oluşturmaya başlamıştır. Yapılan analizlerde virüsün genetik yapısının mutasyonlarla değişmekte olduğu ve önümüzdeki günlerde insanlarda hastalık oluşturmaya daha elverişli hale gelebileceği düşünülmektedir.
Kuşlarda hastalık yapmakta olan bu virüsün kuşlarla temas halinde bulunan insanlarda ya da domuzlar gibi bazı memelilerde yol açabileceği infeksiyonların, yeni bir virüs tipinin ortaya çıkmasına ön ayak olabileceği belirtilmektedir. Bu şekilde halihazırda insanlarda hastalığa yol açabilen grip virüsü ile özel durumlar dışında sadece kuşlarda hastalık nedeni olabilen H5N1 türü kuş gribi virüsü arasında bir genetik alış veriş ve yeniden (...)

Yazının tamamını okumak için oturum açmanız gerekmektedir...
E-abone olarak Bilim ve Gelecek'in tamamına online erişmek için lütfen tıklayınız


Kargo Hizmeti
100 TL'ye kadar alışverişlerinizde kargo ücreti 5 TL. 100 TL ve üstü alışverişlerde için kargo ücretsiz...
Bilim ve Gelecek Kitaplığı

EVRİM KURAMI ve BAĞNAZLIK-Baskısı yok EVRİM KURAMI ve BAĞNAZLIK-Baskısı yok
Cemal Yıldırım
Sepete Ekle Tümünü Göster
Eski sayılarımızı alabilirsiniz Tümünü Göster
cilt
Ciltlerimizi edinebilirsiniz 9. cilt çıktı!
Duyurular