Anasayfa > Sayı 98 > Yeni bir bakteri öldürücü: ipe...
Yeni bir bakteri öldürücü: ipek
ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, bilim insanları “daldır ve kurut” adı verilen basit ve ucuz bir yöntemle, sıradan ipek kumaşı, hastalık yapan bakterileri hatta şarbon gibi sporlu mikropları dakikalar içersinde öldürebilen antimikrobiyal bir kumaşa çevirebiliyorlar. Bu yeni ipek türü kumaşın kullanım alanları arasında, evde kullanılan perdeler ve olası şarbon mikrobu kaynaklı bir biyoterör saldırısında evleri ve diğer yapıları koruyabilecek koruyucu kaplamalar gösteriliyor.
Rajesh R. Naik ve arkadaşları, yaptıkları çalışmalar sonucunda şarbon mikrobu türünü de içeren Bacillus türü bakterilerin ipekten elde edilen sert kaplama içersine girerek uyku durumundaki spor haline dönüştüklerini açıkladılar. Bu sporlar ısı, radyasyon, antibiyotikler ve sert çevresel koşullara dayanabilir ve hatta bazıları 250 milyon yıl sonra bile olsa yaşamlarına geri dönebilirler. Belirli kimyasallar -ki bunların arasında en bilinenleri klor içeren okside edici ajanlardır- bakteriyel sporları yok edebilirler ve bu bileşikler pamuk, polyester, naylon ve yüksek sıcaklıklardan etkilenmeyen Kevlar gibi malzemelere uygulanabilirler.
Bu kumaş ve malzemeler bakterilere karşı etkili, ancak sporlara karşı etkileri daha az. Araştırmacılar ipek kullanarak bu zorlu mikroplara karşı daha etkili bir kaplama geliştirme çabası içindeler. Bunun için, evlerde kullanılan ağartıcı benzeri bir maddeyi içeren çözelti içersinde ipek kumaşı ıslatılıyor ve bu sayede klorlanmış hale getirildikten sonra da kurumaya bırakılıyor. Sadece bir saatlik uygulama yapılan ipek kumaşın, test edilen bütün E. coli türlerini 10 dakika içerisinde öldürdüğü ve şarbon mikrobuna akraba olan başka bir türün sporları üzerinde de aynı kuvvetli etkiyi gösterdiği bildiriliyor. Yazarlara göre yaptıkları çalışmada hazırladıkları klorlanmış ipek kumaşın bakteri ve spor öldürücü etkisi, klorla muamele edilmiş ipek malzemelerin çeşitli uygulamalarda yer bulabilmesini sağlayabilir. Bunlar arasında insani yardım amaçlı su arıtımı veya toksik maddelerin etkilerinin azaltılması sayılabilir.

Kaynak: “Killer silk: Making silk fibers that kill anthrax and other microbes in minutes.” American Chemical Society News Service, 14 Mart 2012.

Hazırlayan: Anıl Cebeci / Haliç Üniversitesi


 

Kargo Hizmeti
100 TL'ye kadar alışverişlerinizde kargo ücreti 5 TL. 100 TL ve üstü alışverişlerde için kargo ücretsiz...
Bilim ve Gelecek Kitaplığı

50 Soruda Aydınlanma 50 Soruda Aydınlanma
Afşar Timuçin - Ali Timuçin
Sepete Ekle Tümünü Göster
Eski sayılarımızı alabilirsiniz Tümünü Göster
cilt
Ciltlerimizi edinebilirsiniz 9. cilt çıktı!
Duyurular