Anasayfa > Sayı 48 > Avrupalıların kökeni
65 bin – 52 bin yıl önce
Avrupalıların kökeni

Avrupalıların kökeni meselesi, sadece "müstakbel" Avrupalıların, "müstakbel" Asyalı ve Avustralyalılardan ayrı olarak Afrika'dan göç edip etmedikleri meselesi ya da onların modern insan davranışları gösteren ilk insanlar oldukları yönündeki efsaneyi çürütmek meselesi değildir.Avrupalıların kökeni meselesi, sadece "müstakbel" Avrupalıların, "müstakbel" Asyalı ve Avustralyalılardan ayrı olarak Afrika'dan göç edip etmedikleri meselesi ya da onların modern insan davranışları gösteren ilk insanlar oldukları yönündeki efsaneyi çürütmek meselesi değildir. Bundan daha fazlasıdır. Onların olağandışı derecede zengin ve çeşitli kültürlerinin kökeni ne? Tamamen yerel olarak mı gelişti yoksa başka yerden mi getirildi? Neden bazı arkeologlar 20 bin ila 50 bin yıl öncesi arasında, birçok farklı erken kültürel girişin, -hatta doğudan bir girişin- olduğunu iddia ediyor? Son Buzul Çağı'ndan önceki 25 bin yılın Avrupa'yla ilgili arkeolojik kayıtlarında, birbiri ardına filizlenen iki farklı kültürel dalgayla paralel giden açıkça belli eril ve dişil genetik izler bulunduğu öne sürülebilir. Bu, "Doğulu" bir kökenin çılgın bir tahmin olmadığını açığa vuruyor.
Avrupalıların ataları, N (ya da Nasreen) klanı, Güney Arabistan'a belki de 80 bin yıl önce gelen tek büyük göçün ilk dallarından birine aittir. Asyalı maternal genetik soyağacının kökenindeki bu sağlam pozisyonuna rağmen, Avrupalıların ataları Güney Asya'da on binlerce yıl beklemek zorunda kaldı. 50 bin yıl öncesine kadar beklediler, ta ki nemli, ılıman bir çağ Arap yarımadasını yeterince yeşillendirip Bereketli Hilal'i açana ve onların Türkiye ve Doğu Akdeniz üzerinden kuzeybatı taraflarına göç etmelerine izin verene kadar. Bu tür kısıtlamalar kuzenlerini, yani Hint Okyanusu kıyısı boyunca Güneydoğu Asya ve Avustralya'ya doğru giden ilk kıyı insanlarını etkilemedi. Bunlar Avustralya'ya 60 bin yıl önce, Avrupa'nın kolonize edilmesinden çok öncesinde geldiler.
Asya'dan bakıldığında Avrupa, Eski Dünya'dan kuzeybatıya doğru bir çıkıntı halinde, ulaşılmaz bir yarımada, jeografik bir çıkmaz sokaktı. Jeografik açıdan olduğu kadar genetik açıdan da, Avrupalılar, benzer bir şekilde, Afrika kökenli insan soyağacının bir yan dalıdır. Çünkü Afrikalı olmayan ilk modern insanlar Asyalılardı, "yarımada Avrupa" daha çok bir alıcıydı, kendi yerel kaynaklardan ziyade daha erken tarihli Geç Paleolitik kültürel yeniliklerin kaynaklarından yararlanıyordu. Bu perspektiften bakıldığında, olgular insanın esas biyolojik devrimi Avrupa ve Doğu Akdeniz'de yaşadığı, dünyada geri kalan herkesin Avrupalı lideri takip ettiğini iddia eden arkeolojik/antropolojik efsaneyi çürütüyor.

Bereketli Hilal koridoru açılıyor
Maternal genetik soyağacımıza göre, bizim en eski Avrupalı kurucularımız, nihayetinde 50 bin yıl yaşında Güney Asyalı bir kökene dayanıyor. Onların kuzeye, 50 bin yıl önce Anadolu'ya gelmek için Bereketli Hilal'i bir koridor olarak kullanarak Libya ve Arap çöllerini geçmeleri gerekti. Moleküler saat üzerinde oldukça sık görülen hatalar göz önünde tutulursa, Zagros dağları ve güneybatı İran'daki körfez bataklıklarından ilerleyen bu yürüyüşün tarihlendirilmesi için, bu göçe iklimin sunduğu fırsatlar açısından bakmalıyız. Bu bize, tıpkı bir ağacın gövdesindeki halkalar gibi, en kesin tarihleri verir. Son 100 bin yılın büyük bölümünde Bereketli Hilal koridoru kuru ve kapalıydı; ve sadece uzun buzul dönemlerinde buzun geçici olarak çekildiği kısa süreli iklimsel düzelmelerde açılıyordu.
55 bin ile 65 bin yıl arasında dünya neredeyse aralıksız bir soğukluk ve kuraklık döneminden geçti. Bu dönemde Bereketli Hilal koridoru kapalıydı. Sonra, 56 bin yıl önceden bugüne doğru, dört ılık ve yağışlı dönem kısa aralıklarla birbirini takip etti. Bunların sonuncusu 51 bin yıl önce, en sıcak ve en uzun süreli olanıydı, yaklaşık 5000 yıl sürdü. Aslında bu iklimsel düzelme o kadar ılık ve yağışlıydı ki, Hindistan'daki musonlar bugün olduğundan bile daha yoğundu ve böylece Bereketli Hilal koridorunun açılmasının yanı sıra, Negev çölü gibi (...)

Yazının tamamını okumak için oturum açmanız gerekmektedir...
E-abone olarak Bilim ve Gelecek'in tamamına online erişmek için lütfen tıklayınız


Kargo Hizmeti
100 TL'ye kadar alışverişlerinizde kargo ücreti 5 TL. 100 TL ve üstü alışverişlerde için kargo ücretsiz...
Bilim ve Gelecek Kitaplığı

Gazzâlî Gazzâlî
Hasan Aydın
Sepete Ekle Tümünü Göster
Eski sayılarımızı alabilirsiniz Tümünü Göster
cilt
Ciltlerimizi edinebilirsiniz 9. cilt çıktı!
Duyurular