Anasayfa > Sayı 51 > Dünyanın en yaşl...
Dünyanın en yaşlı ağacı
İsveç'teki Fulu Dağı'nda Umea Üniversitesi bilim insanları tarafından 9550 yaşında bir Norveç ladini (Picea abies) bulundu. 910 m. yükseklikte ve her birinin en az 8000 yaşında olduğu düşünülen 20 ladinden oluşan bir kümenin en yaşlısı olan bu ağaç binlerce yıldır sert iklim değişikliklerine inatla direnmiş. 2004 yılında bulunan bu ağaç olduğundan daha genç görünse de, Miami'deki bir laboratuvarda yapılan Karbon-14 testleri sonucunda kökünün MÖ 7542 yılında oluştuğu tespit edildi. Bu keşfe kadar dünyanın en yaşlı ağaçlarının Kuzey Amerika'daki 4000 yıllık çam ağaçları olduğu düşünülüyordu (en yaşlısı 4768 yaşında).
Ladinlerin gövdeleri aslında 600 yıllık bir ömre sahip oluyorlar. Ama bir gövde öldüğünde, aynı kökten hemen yeni bir gövde çıkabiliyor. Yani son buzul çağından hemen sonra kök salmış olan bu yeni rekortmen aslında ünvanını gövdesine değil sadece köklerine borçlu. Diğer rekortmen ağaçların aksine büyük boyutlara sahip değil, sadece 2 metreden biraz uzun ve 20 cm çapında.
En yaygın ladin türlerinden biri olan ve Noel ağacı olarak da kullanılan Norveç ladininin İsveç'te 3000 yıldır var olduğu düşünülüyordu. Çok daha erkene çekilen bu tarih ile bölgenin o dönemdeki sıcaklığının bilinenden daha yüksek olduğu, buzulların da bilinenden daha önce yok oldukları ortaya çıkmış oldu.
(Kaynak: Umea Un. Press Release, 16.04.2008)


Kargo Hizmeti
100 TL'ye kadar alışverişlerinizde kargo ücreti 5 TL. 100 TL ve üstü alışverişlerde için kargo ücretsiz...
Bilim ve Gelecek Kitaplığı

50 Soruda Üniversite 50 Soruda Üniversite
İzge Günal
Sepete Ekle Tümünü Göster
Eski sayılarımızı alabilirsiniz Tümünü Göster
cilt
Ciltlerimizi edinebilirsiniz 9. cilt çıktı!
Duyurular