Anasayfa > Sayı 55 > Saksağanlar da aynaya bak...
Saksağanlar da aynaya bakar
İnsan, şempanze, goril, orangutan ve babun gibi bazı primatların, ayrıca yunus ve fil gibi diğer bazı yüksek memelilerin aynada kendilerini tanıyabildikleri zaten biliniyordu. İlk defa olarak memeliler dışındaki bir hayvanın da bu beceriye sahip olduğu kanıtlandı. Bu şeref, memelilerden çok farklı bir beyin yapısına sahip olan kuşların en zeki üyelerinden saksağana ait.
Frankfurt'taki Goethe Üniversitesi Psikoloji Enstitüsü'nden Dr. Helmut Prior ve ekibinin 5 saksağan üzerinde yaptığı deneylerden ilkinde, araştırmacılar kuşların vücutlarının farklı yerlerine -sadece aynada görebilecekleri şekilde- sarı ve kırmızı etiketler yapıştırdılar. Aynada bu etiketleri gören saksağanlar, hemen gagalarıyla ve pençeleriyle çıkarmaya çalıştılar.
Kontrol amacıyla yapılan bir diğer deneyde yapıştırılan siyah etiketler ise kuşlar tarafından görülemediği için aynı tepkiye neden olmadı. Ayrıca aynanın olmadığı durumlarda da hiçbir etiketi fark etmiyorlardı.
Yalnızca bu bulgulardan yola çıkarak saksağanlarda bilincin varlığının iddia edilemeyeceğini vurgulayan araştırmacılar devam ediyorlar: "Yine de sonuçlar, daha önce sadece bazı zeki memelilerin sahip olduğu düşünülen bir özelliğe bazı kuşların da sahip olabileceğini göstermesi açısından ilginçtir. Dikkate değer olan bu yetenek, en azından bilincin bir önkoşulunu oluşturuyor."
Diğer bazı kuşlar da aynada kendilerini gördüklerinde bir tepki gösterirler ama kendi görüntülerinin farkında olup olmadıkları net değildir. Papağanların da nispeten yüksek zihinsel yetenekleri vardır, fakat saksağanların da dahil olduğu kargaların en zeki kuş ailesi olduğu biliniyor. Kargalar farklı amaçlar için alet kullanabiliyorlar, ayrıca kendi aletlerini yapabiliyorlar. Örneğin düz bir teli büküp kanca haline getiriyor ve bunu uzun bir tüp içindeki küçük yemek kovasını çıkarmak için kullanabiliyorlar.
(Kaynak: PLoS Biology, 19.08.2008)

Haz.: Gökhan Atila


Kargo Hizmeti
100 TL'ye kadar alışverişlerinizde kargo ücreti 5 TL. 100 TL ve üstü alışverişlerde için kargo ücretsiz...
Bilim ve Gelecek Kitaplığı

Günlük, anılar ve mektuplar  -ve sonrasında yazılanlar Günlük, anılar ve mektuplar -ve sonrasında yazılanlar
Sabriye Çağırıcı
Sepete Ekle Tümünü Göster
Eski sayılarımızı alabilirsiniz Tümünü Göster
cilt
Ciltlerimizi edinebilirsiniz 9. cilt çıktı!
Duyurular